Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Chalupa Apollon


Zřícenina hradu Vízmburk

24 km /

Mocný hrad, kvalitou rovný královským hradům, patřil k nejstarším sídlům ve východních Čechách. Jeho sousedi ze Slezska i Lužice se hradu natolik obávali, že ho koupili od majitelů a nechali zbořit.
Hrad Vízmburk stával uprostřed lesů na nepřístupném ostrohu nad ohbím řeky Úpy. Až do archeologického výzkumu, započatého roku 1972, byl hrad skryt pod příkrovem suti a o jeho poloze svědčil jen hradní pahorek se skromnými zbytky věže, příkopy a valy.
 
Vlastní Vízmburk založil pan Tas, nebo snad už jeho otec, pan Petr ze Skalice. Z Dalimilovy kroniky se o něm dovídáme, že vedl r. 1278 boje s braniborskými vojsky, která vtrhla do Čech pod vedením markraběte Oty Braniborského po smrti českého krále Přemysla Otakara II. V roce 1289 se objevuje v družině krále Václava II., zastával úřad zemského hejtmana v Krakově a později na jiných místech v Polsku. V r. 1303 se stal královským podkomořím v Čechách, až jej roku 1304 zavraždil v Praze Jan Vlk, kterého Tas bezprávně odsoudil k životu psance a připravil ho o majetek. Dědicem otcovského jmění se stal jeho syn Jaroš, násilnický typ, který byl kvůli svým skutkům nucen hrad s panstvím prodat. Roku 1330 jej koupilipáni z Dubé. Hrad zanikl poněkud netradiční cestou - roku 1447 jej zakoupila knížata z Lužice i Slezska a slezská města, pro něž hrad představoval stálé nebezpečí a po dohodě s majiteli hrad zbořila a spálila.
 
Vízmburk byl řazen mezi hrady králových oblíbenců, kteří mohli využít svého postavení a zajistit si špičkovou stavební huť, pracující na panovníkových stavbách. Jejich hrady představují miniatury hradů královských. Hrad byl obávanou hrozbou pro slezská knížata a měšťany z Lužice a Slezska, kteří nakonec rozhodli o osudu hradu. Stalo se to ovšem trochu netradiční cestou: místo vojenské výpravy prostě Vízmburk a některé další hrady v okolí vykoupili a po dohodě s majiteli pobořili. Trosky velké věže překryly ostatní budovy, které se díky silné obvodové hradbě nerozvalily do stran. Díky tomuto "zavření" se Vízmburk výborně dochoval do dnešní doby. V letech 1972 – 1982 byl díky archeologickému výzkumu doslova vykopán ze země a odkryt do současné podoby. V dnešní době je oblíbeným místem pro pořádání různých kulturních akcí.

www.vizmburk.cz

 

 

Sdílet s přáteli


© 2025 ChalupaApollon.cz